Przepis niewykorzystany w Festiwalu Kuchni Żydowskiej.
Zupa pyszna, aromatyczna, rozgrzewająca.
Przepis ze strony Hatikvah.
Składniki na 3-4 osoby:
· 1-3 łyżki oliwy - ja robiłam na maśle
· 1 duża posiekana cebula
· 1- 2 posiekane ząbki czosnku
· 2-3 szklanki soczewicy (dowolnej, ja używam z reguły zielonej dużej, ale może być drobna, lub wersja kombinowna) lub żółtego grochu łupanego (przy czym groch powinien być wcześniej namoczony, w przeciwnym przypadku będzie wymagał długiego gotowania)
· 0,5-1 kg dyni - dałam 3/4 litra pure
· 1-2 marchewki
· bulion warzywny lub wywar z kury
· sól
· pieprz ziołowy
· pieprz czarny
· szafran mielony (ilość w zależności od wersji i upodobań własnych)
· cynamon (ilość w zależności od wersji i upodobań własnych)
· imbir (ilość w zależności od wersji i upodobań własnych)
· cząber (ilość w zależności od wersji i upodobań własnych) - nie dałam
· kurkuma/curry (ilość w zależności od wersji i upodobań własnych)
· posiekana natka pietruszki do przybrania
· niewielka ilość miodu (tylko do wersji na lekko-słodko!)
Szafranu, cynamonu i imbiru dodajemy więcej jeśli robimy wersję na lekko słodko, z dodatkiem miodu, wówczas też dynia ilościowo powinna dominować nad soczewicą. Cząbru w tej wersji nie dajemy wcale. Miodu dajemy w zależności od upodobań, ale nie należy przesadzać, to ma być wersja raczej lekko słodkawa niż słodka.
Jeśli przygotowujemy wersję nie na słodko, zwykłą lub pikantną dodajemy niewiele szafranu, cynamonu, imbiru (lub nawet wcale), a więcej kurkumy/curry i cząbru. Soczewica ilościowo powinna dominować nad dynią.
W obu wersjach ilość soczewicy/dyni i wody można modyfikować, w zależności od tego jakiej gęstości zupę chce się otrzymać, w zasadzie zupa powinna być gęsta, taka zupa-krem, i tak np. z 1.1/2-2 szklanek soczewicy wyjdzie gęsta zupa dla 3-4 osób.
Soczewicę dokładnie opłukać. Marchewkę obrać, opłukać, pokroić wzdłuż na ćwiartki, jeśli jest długa dodatkowo przekroić wszerz . Dynię opłukać, obrać, pokroić w drobną kostkę, dodać do soczewicy, zalać bulionem, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć moc/ogień, dodać marchewki i gotować na małej mocy/ogniu, pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając. Dynię można podgotować wcześniej (nawet osobno i zmiksować), a potem dodać soczewicę, wówczas dynia rozpłynie się w krem. Można też odwrotnie, najpierw podgotować soczewicę, a potem dodać dynię, wówczas zachowamy ją w kostkach, taką lekko “al dente”.
W międzyczasie siekamy cebulę i czosnek na rozgrzaną na patelni oliwę wrzucamy posiekaną cebulę, gdy się zeszkli dodajemy czosnek i podsmażamy. Jeśli robimy wersję na słodko, wówczas razem z czosnkiem (dajemy go mniej niż w wersji zwykłej bądź pikantnej) dodajemy do cebuli przyprawy: cynamon, szafran, imbir. Po chwili zaczną wydzielać przyjemny zapach.
Gdy cebulę mamy już podsmażoną dodajemy ją do gotującej się zupy. Pod koniec gotowania dodajemy pozostałe przyprawy: sól, pieprz (więcej jeśli ma być pikantna), kurkumę bądź curry, cząber.
Na koniec możesz zupę zmiksować, wtedy wyjdzie gładka zupa-krem, która nadaje się by jeść samą lub podawać z kluskami szczypanymi. Ja nie miksuję, i nie podaję z kluskami, wolę samą i lubię jak widać ziarna soczewicy. Podawaj ozdobioną natką pietruszki.
0 komentarze:
Prześlij komentarz